تحقیق فرهنگ اخلاقي تربيتي معصومين (علیهم السلام)

دسته بندي : علوم انسانی » معارف اسلامی
مشخصات فایل:
تحقیق فرهنگ اخلاقي تربيتي معصومين (علیه السلام)
قالب بندی: فایل word و قابل ویرایش
تعداد صفحات: 9


بخشی از متن تحقیق:
 آموزه ها
1- حرص و آز نعمتي الهي است كه در نهاد انسان قرار داده شده است. نكته قابل تأمل به كار بردن اين نيرو در زمينه هاي مثبت است و اين از نشانه هاي برجسته اهل تقوا است.
2- حرص ورزيدن در به دست آوردن مال و ثروت به هر وسيله اي كه باشد انسان را به جايي نمي رساند. امام حسين (ع) در اينباره مي فرمايد:
« نه عفت و مناعت مانع روزي مي شود و نه حرص زدن روزي بيشتر مي آورد. زيرا روزي تقسيم شده و اجل حتمي است و حرص زدن گناه است.»
3- ريشه آزمندي و حرص ورزيدن در امور دنيايي و بدست آوردن مال ز هر راهي چيست؟ رسول الله خطاب به حضرت علي (ع) فرمود:
« اي علي! بدان كه ترسويي و بخل و آزمندي از يك سرشتند و ريشه آنها بدگماني به خدا است.»
4- عامل بازدارنده از آزمندي چيست؟ امام صادق به ابوبصير فرمود: آيا اندوهگين نمي شوي؟ آيا غم دلت را نمي گيرد؟ آيا دردمند نمي شوي؟ عرض كردم به خدا سوگند چرا. فرمود:
هر گاه چنين حالتهايي به تو دست داد مرگ و تنهايي قبر را به ياد آور و آن زماني را كه تخم هاي چشمت ب گشته‏ بر گونه هايت جاري شود و بندهايت از هم بگسلد و گوشت بدنت خوراك كرمها شود و پيكرت پوسيده گردد و از دنيا جدا شوي. اينها تو را به كار برمي انگيزاند و از حرص زياد به دنيا باز مي دارند.
2- ابوريحان بيروني و حرص
ابوريحان بيروني حكيم و رياضيدان معروف در بستر مرگ افتاده بود و لحظه هاي آخر عمر خود را مي گذراند. در همان حال فقيهي به عيادت وي آمد. ابوريحان به همه شدت بيماري، كاملاً به هوش بود و مشاعرش بخوبي كار مي كرد. در همان حال فرصت را غنيمت شمرد و يك مسئله فقهي را طرح كرد. مرد فقيه در شگفت ماند و به وي گفت: اين چه وقت پرسيدن مسئله علمي است؟
ابوريحان پاسخ گفت: فكر كنم اگر مسئله اي را بدانم و بميرم بهتر است از اينكه ندانم و بميرم.
امام صادق (ع) فرمود:
دو آزمند هرگز سير نمي شوند: آزمند دانش و آزمند ثروت.
آسايش
امام صادق (ع) فرمود:
« خوشي و آسايش در خرسندي و يقين است و غم و اندوه در شك و ناخرسندي.»
يكي از خواسته هاي مهم بشري در طول تاريخ، آسايش و راحتي بوده و هست. بگونه اي كه مي توان گفت تمام فعاليت ها و تلاشهاي انسان بر محور اين مقدمه و هدف دور مي زند. پس انسان بطور ناخودآگاه براي رسيدن به آسايش و راحتي خويش تلاش مي كند.
حال اين پرسش پيش مي آيد كه آسايش و راحتي واقعي چيست و از چه راهي مي توان به آسايش و راحتي رسيد؟ آيا ميان سعادت و اسايش رابطه اي وجود دارد؟
قرآن كريم و سنت با رايه راهكارهاي عملي، انسان را براي رسيدن به آسايش و راحتي ياري مي دهد كه در بررسي روايات به آن اشاره خواهد شد ...


دسته بندی: علوم انسانی » معارف اسلامی

تعداد مشاهده: 20 مشاهده

فرمت فایل دانلودی:.zip

فرمت فایل اصلی: word

تعداد صفحات: 9

حجم فایل:10 کیلوبایت

 قیمت: 3,000 تومان
پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود.   پرداخت و دریافت فایل
  • محتوای فایل دانلودی:
    در قالب word و در 9 صفحه، قابل ویرایش.